Jdi na obsah Jdi na menu
 


Red Rum - legenda na dostihové dráze

20. 2. 2013

 

 

Kůň, který pětkrát startoval v nejslavnější světové steeplechase, anglické Velké národní. Kůň, který na této trati dosáhl třech rekordních vítězství a dvou krásných druhých míst. Ale Red Rum nebyl „jen" dostihovou legendou - jeho popularitu mu mohla závidět i řada slavných tváří showbyznysu...

 

Hnědý hřebeček se slibnou budoucností

3.5.1965 se v irském hrabství Kilkenny narodil na farmě Martina Eneryho hnědý hřebeček, jehož původ přímo napovídal, že se nohaté hříbě může v budoucnu stát úspěšným sprinterem. Od obou rodičů - hřebce Quoruma a klisny Mared navíc dostal do vínku v dostizích tolik potřebnou touhu po vítězství a bojovnost. S„Rummym", jak se hnědákovi přezdívalo, to ale rozhodně nebylo jednoduché... Jako roček byl drzý a sebevědomý natolik, že se ho jeho první trenér Tim Molony rozhodl zbavit možnosti stát se žádaným plemeníkem, aby s ním vůbec mohl pracovat. Rok1967 znamenal pro Red Ruma první start v dostizích a dráha v Aintree se tak stala svědkem nečekaného souboje mezi Rummym a klisničkou Curlicue, o vítězi však nedokázala rozhodnout ani cílová fotografie. V následujících pěti letech startoval Red Rum nejen na rovinových dostizích, ale také na proutěných překážkách a ve steeplechase.

 

Osudové setkání

V létě roku 1972 došlo k setkání, které zcela změnilo osud dvou mužů i samotnéhoRummyho... Noel le Mare si již v dětství, kdy prodával noviny v deštivém Liverpoolu, stanovil tři cíle - oženit se s půvabnou dívkou, stát se milionářem a vyhrát Velkou národní. Vzhledem k tomu, že byl Noel štíhlý a vždy oblečený podle poslední módy, tak svého prvního cíle dosáhl poměrně brzy, avšak splnění druhého cíle se stalo během na dlouhou trať - i v požehnaných 80ti letech často trávil dny v kanceláři své stavební firmy. Třetí cíl měl být splněn roku 1969, kdy na Velké národní startovali dva koně v Noelových barvách - bohužel ani jeden neuspěl.

 

Donald McCain, milovníkům dostihů známý spíš pod přezdívkou „Ginger", u koní prakticky vyrůstal. Stát se žokejem však bylo nemyslitelné - vždyť Donald se pyšnil výškou téměř 190 cm a rameny zápasníka... Jeho obživou se tedy stalo taxikaření a obchod s ojetými automobily. Netrvalo však dlouho, a za domem se objevily stáje s několika elegantními plnokrevníky - žádný z nich však velké dostihy nevyhrával.

 

Když se Donald seznámil s Noelem, koupi dlouho vyhlédnutého Red Ruma již nestálo nic v cestě - Noel byl totiž první, kdo byl za Rummyho ochoten zaplatit 6 000 britských liber. Donald začal s tréninkem na jediném rovném místě s měkkým povrchem, které měl k dispozici - písečné pláži. Pro správný vývoj svalů také koně často nechával vybíhat na vrcholky písečných dun. Po trénincích se vždy koně procházeli v Irském moři, sůl v něm obsažená totiž blahodárně působila na drobné bolístky nohou.

 

Rummy - dostihový přeborník

Že se náročný trénink na pláži osvědčil, dokázal Red Rum hned na začátku dostihové sezóny 1972/1973, kdy pětkrát proběhl cílovou rovinkou jako první.. Poté následovalo i druhé, třetí a čtvrté místo, a tak na první start Velké národní již nastupoval Rummy jako favorit - a nejenže dokázal zvítězit s náskokem téměř sta yardů, ale také zcela pokořil traťový rekord! Další start ve Velké národní byl také korunován vítězstvím a Red Rum se tak stal teprve druhým koněm během celého 20. století, který v tomto náročném závodu dokázal zvítězit dvakrát za sebou.V letech 1975/1976 si ve Velké doběhl Rummy dvakrát pro druhé místo. Vypráví se, že jeho ošetřovatel Billy Allison byl poprvé z druhého místa tak zklamaný, že ještě dlouho po dostihu klečel uprostřed rozmáčené rovinky a pokoušel se smířit s faktem, že se našel kůň, který dokázal „jeho" Rummyho porazit.

 

Red Rumův hattrick

Roku 1977 se 12tiletý Red Rum se svým žokejem Tomym Stackem postavil na startVelké národní popáté a dokázal zvítězit s odstupem 25ti koňských délek... Toto slavné vítězství znamenalo pro Rummyho zlatý hattrick, a tak není divu, že ho pyšní obyvatelé Southportu vítali po návratu domů jako slavnou filmovou hvězdu.

 

Nečekaný konec kariéry

Rok 1978 měl znamenat další pokus o vítězství na dráze v Aintree, ale Red Rum se týden před startem zranil... Zdálo se, že mořská voda však opět dokázala své, ale... Den před startem Rummy začal kulhat a rentgen prokázal drobnou prasklinku v jedné ze záprstních kůstek. Místo startu v dostihu tedy došlo k dojemnému loučení s kariérou, to před aplaudujícím davem šedesáti tisíc fanoušků a objektivy televizních kamer snad z celého světa... Rummy se ale do Aintree vracel i nadále v roli vůdce pole startujících plnokrevníků a tuto čestnou funkci zastával dlouhých 15 let.

 

V záři reflektorů

Red Rum startoval za svou úspěšnou kariéru v rovné stovce dostihů, z nichž 24 s přehledem vyhrál a jen v dostizích dokázal vydělat 114 627 britských liber, což byl v té době mezi skokany rekord. Další peníze se ale začaly hrnout i po skončení aktivní dostihové kariéry. Zatímco jiní šampioni tráví svůj odpočinek naprosto zaslouženě na zelených pastvinách, Rummy se stal doslova miláčkem publika. Byl hvězdou různých slavností, výstav, charitativních akcí a konferencí, nechyběl ani při otevírání nočních klubů, restaurací či hlavních pořadech televizní stanice BBC. Hosté takových akcí většinou neměli ani nejmenší tušení, že hlavní hvězdou dne bude slavný dostihový veterán... Rummy dokonce jakoby přesně věděl, kdy má stát bez hnutí, kdy sklonit hlavu k objektivu nadšeného fotografa či kdy překvapenému publiku předvést svůj temperament...

 

Roku 1979 umírá Noel ve věku 92 let a jeho rodina ještě téhož roku zakládá společnost Red Rum Ltd. s cílem zaregistrovat si ochrannou známku se jménem slavného hnědáka. Bez této známky se nadále již neobešel žádný suvenýr či upomínkový předmět s Rummyho jménem - a neobejde dodnes.

 

Rummy stále s námi

V roce 1995 ve věku krásných 30ti let odešel Red Rum do koňského nebe... Jeho fanoušci na něj ale nezapomněli - vlastně svého šampiona mohou vidět vždy při návštěvě aintreeské dráhy. Přímo před vchodem totiž stojí Rummy v celé své kráse... avšak již jen jako bronzová socha v životní velikosti.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář