Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milton - hvězda parkurů

20. 2. 2013

 

 

Čas od času se narodí hříbě, ze něhož vyroste kůň, který je lepší než ti ostatní. A takový byl i Milton, legenda mezinárodních parkurů.

Jeho příběh se začal psát roku 1978, kdy plnokrevná klisna Epaulett, která měla vynikající původ, přivedla na svět šedé hříbě, jehož otcem byl holandský hřebec Marius. Majitel, John Harding Rollse, hříbě pojmenoval Marius Silver Jubilee.  PůvodMiltona se tedy může stát zcela jasný, ovšem... Při jednom televizním přenosu se jeho moderátor totiž pozastavil nad tím, že se Milton vůbec nepodobá dalším synům Maria. Jeho postřeh tenkrát spustil lavinu dohadů, které nebyly dodnes vyvráceny, ale ani potvrzeny. Jedna z teorií je, že Milton je původem connemarský pony!

 Přemístěme se tedy do Irska, kam byla přivezena connemarská 14tiletá březí klisna. Porodila šedé hříbě, které se shodou náhod dostalo zpět do Anglie. Mick, jak se hříběti přezdívalo, zde sloužil k nahánění ovcí a při této práci se naučil i dobře zdolávat kamenné zídky. Díky skokanskému nadání se stal otcem mnoha hříbat velšského ponyho a také působil jako zkušební hřebec právě pro Maria. Mick, oficiálně zapsán v chovu connemarských poníků, byl také svým majitelem hodnocen daleko lépe, než Marius...

 

„Bude z něj nejlepší skokan všech dob... „

Ale zpět k vývoji a kariéře miláčka parkurového publika. Tříletý Marius Silver Jubileebyl prodán mladé jezdkyni Carolině Bradleyové, která se tehdy řadila mezi parkurovou elitu. Ovšem rozhodně se tenkrát nejednalo o Miltona, kterého známe dnes. Lidé o něm mluvili jako o „tom malém šedém", pouze Carolina věřila v jeho talent a nadání. Koně přejmenovala na Miltona a svým rodičům na obhajobu „ošklivého kačátka" často říkala, že z něj jednou bude nejlepší skokan všech dob. A měla pravdu. Bohužel, jeho slávy a naplnění svého tvrzení se nedožila. Roku 1983 zemřela na rakovinu. Po této smutné události Bradleyovi prodali všechny koně, až na Miltona. Toho nabídli slavnému parkurovému jezdci Johnovi Whitakerovi, protože Carolina velice obdivovala jeho jezdecký styl. Bohužel, jelikož si Whitaker nemohl koně odvézt hned, již vybělený Milton skončil ve stáji pana Hadleye, profesionálního trenéra. Jednou při stříhání srsti ve stáji Miltonovi přestřihli šlachu na přední noze s musel být operován. Po dobu jeho uzdravování se vrátil k Bradleyům a dal najevo, že rozhodně nebude koněm, který se spokojí s klidným životem ve výběhu. Když mohl na zraněnou nohu došlápnout, začal sám od sebe skákat přes plot.

 

Partnerství s Johnem Whitakerem

A konečně roku 1985 se Milton dostal k Whitakerovi. Toto partnerské spojení se ukázalo jako osudové, Whitaker umožnil Miltonovi předvést vše, co uměl. Nejprve spolu absolvovali spoustu národních soutěží, ale na těch mezinárodních se vždy zatím stali „těmi druhými". Milton skákal pomalu a rozvážně - Whitaker to nazýval „zpomalený film", ale přesto se tento skokanský styl se stal proslulým - Milton navíc dokázal pokrčit nohy tak, že je měl výše než břicho. Skákal tedy tak dokonale, že se mohlo zdát, že vlastně celý život nic jiného nedělal. Svoje působení na mezinárodních závodech začal třetím místem, poté se umístil jako druhý, a konečně jeho třetí mezinárodní start byl oceněn prvním místem. Od té doby zažívali Milton s Whitakerem samé úspěchy, stali se vítězi mnoha významných parkurů po celém světě. Jejich nejúspěšnější období bylo mezi lety 1985-1994. V té době se stal Milton prvním koněm, který byl za své vítězství odměněn milionovou částkou. Za celou skokanskou kariéru, Milton velmi zřídka shodil překážku, či přes ni odmítl skočit. Překážky a úspěch prostě miloval, například velmi často se s publikem loučil kapriolou - velkým skokem do vzduchu. Ovšem jedno vítězství chybí dodnes, a to olympijská medaile. Možnost získat ji přišla roku 1992, kdy se pořádala olympiáda v Barceloně,  ale 15tiletému Miltonovi španělské podnebí nedělalo dobře.

 

„Simply the best"

Roku 1995 odešel Milton z nablýskaného světa parkuru na farmu „svého" Johna. V Yorkshiru si tedy užíval zasloužený odpočinek na pastvině a občasných vyjížděk do přírody. Bohužel, od roku 1998 začaly pravidelně útočit kolikové záchvaty..

V červenci roku 1999 vstoupil Milton do koňského nebe a je pohřben na Whitakerově farmě. Ten se ostatně o něm dodnes vyjadřuje jako o „simply the best" - tedy prostě nejlepším...